Małopolska w 14 dni


Wstęp

Widok na Mogielicę i Słopnice z Przylasek  
Fot. Kuba Toporkiewicz

Szlak zielony – Zalesie (Piechotówka) 
Fot. Kuba Toporkiewicz

Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach
Fot. bethania.kolejowa.pl

Dwór Bobrowskich
Fot. slopnice.pl

Słopnice to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, licząca 6698 mieszkańców. Miejscowość położona jest u stóp najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego –góry Mogielica (1171 m n.p.m.) . Jest bardzo urokliwym miejscem, w którym czas płynie jakby odrobinę wolniej. To idealna propozycja dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku oraz zobaczyć nieco inne, mniej komercyjne oblicze gór. W centrum znajduje się drewniany kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła z drugiej połowy XVIII w. W odległości 300 m od kościoła, znajduje się Dwór Bobrowskich z połowy XIX w (obecnie własność prywatna), który otacza piękny park z przeszło 400-letnimi dębami, lipami i kasztanowcami. W zachodniej części wsi (tzw. Czarnej Rzece), przy ścieżce dydaktycznej „Zaświercze’’ można zobaczyć zabytkowy spichlerz i kuźnię. W osiedlu Zagrody znajduje się kapliczka kamienna z 1833r. a obok drewniany dom, w którym zatrzymał się Józef Piłsudski podczas kampanii 1914 r. Tyle ciekawych miejsc możemy zobaczyć w samych Słopnicach, natomiast Beskid Wyspowy ma nam do zaoferowania o wiele więcej. Poza ciszą i spokojem na łonie natury, znajdziemy tu sporo szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych i edukacyjnych, z których możemy podziwiać piękny krajobraz pobliskich pasm górskich: Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin, a przy dobrej pogodzie i Tatr. Zimą również nie można się tu nudzić. Trasy narciarstwa biegowego, które zachwala sama Justyna Kowalczyk oraz znakomite stoki narciarskie są domeną tego regionu. Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej, gdzie zamieszczone są szczegółowe informacje dotyczące przebiegu tras, oraz bezpłatnego wypożyczenia sprzętu – nart biegowych, rowerów górskich itp. (www.trasymogielica.pl)

Aby pobyt w naszym ośrodku nie ograniczał się tylko do słodkiego lenistwa, ułożyliśmy dla Państwa przykładowy, dwutygodniowy program, w którym proponujemy jak spożytkować urlopowy czas. Jako że Słopnice leżą w samym środku Małopolski, „Przystanek Zapotocze” jest świetną bazą wypadową do zwiedzania tego regionu. Zadbaliśmy o to aby wypoczynek był nie tylko aktywny, ale również dostarczał walorów edukacyjnych. Będzie dużo ciekawych, historycznych obiektów i miejsc oraz wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. W nawiasach podaliśmy odległości jakie dzielą poszczególne miejsca od naszego ośrodka. Zapraszamy do dalszej lektury 🙂

Powyższy plan w całości znajduje się na naszej stronie www.facebook.com/zapotocze, tak więc uprzejmie prosimy o pozostawienie niniejszej broszurki w domku, aby mogła posłużyć innym Gościom naszego obiektu.