Dzień 14 – Limanowa i Szczyrzyc


Dzień 14 – Limanowa i Szczyrzyc

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu
Fot. gminalimanowa.pl

Opactwo Cystersów w Szczyrzycu

Krzyż Jubileuszowy na Górze Miejskiej w Limanowej
Fot. miasto.limanowa.pl

Rynek i Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej 
Fot. Kuba Toporkiewicz

Limanowa to urocze miasteczko położone niespełna 7 km od „Przystanku Zapotocze”. Znajdziecie tu wszystko, czego nie mogliście znaleźć w Słopnicach. Różnorakie sklepy, salony kosmetyczne, basen, kino – to tu.

Wartym zwiedzenia miejscem jest stanowiący centrum miasta rynek, wokół którego znajdują się liczne sklepy i restauracje. Zaraz obok wznosi się monumentalna Bazylika Matki Boskiej Bolesnej a nieco dalej, piękny dwór w którym mieści się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji jest znajdujący się na Miejskiej Górze Krzyż Jubileuszowy, pobłogosławiony w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II. Krzyż ma 37m wysokości a z jego platformy widokowej można podziwiać panoramę Beskidów, Górców oraz przy dobrej pogodzie, Tatr. Górską drogę prowadzącą pod krzyż zdobią stacje drogi krzyżowej.

Miłośnicy pięknych widoków i niezwykłych budowli sakralnych mogą udać się do Pasierbca (10 km), gdzie na wzniesieniu pomiędzy dolinami znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Obiekt usytuowany jest pośród malowniczych ogrodów, w których rozpościerają się liczne dróżki Maryjne oraz stacje drogi krzyżowej.

Równie blisko bo 17 km od Słopnic, znajduje się wieś Szczyrzyc, słynąca przede wszystkim z „Diablego Kamienia”.

Długi na 55m i wysoki na 25m głaz swoją nazwę zawdzięcza legendzie, która mówi, że sam diabeł próbował go zrzucić na pobliski klasztor. Niektórzy twierdzą, że w kamieniu można dostrzec 5 wgłębień od jego palców. Kolejnym ciekawym miejscem jest zabytkowe Opactwo Cystersów w Szczyrzycu, które składa się z kościoła pod wezwaniem NMP Wniebowziętej i Św. Stanisława, klasztoru z pięknymi ogrodami wokół niego, muzeum oraz gospodarstwa z browarem. W restauracji możemy skosztować oraz zakupić warzonego przez zakonników piwa.

Jeśli podróżujecie większą ekipą tj. minimum 20 osób, świetną atrakcją edukacyjną, zwłaszcza dla najmłodszych będzie wizyta w Wiosce Indiańskiej. Termin należy ustalić wcześniej z przewodnikiem, który w ramach pikniku oprowadzi Was po wiosce, opowie o kulturze Indian oraz zorganizuje wiele ciekawych warsztatów i zabaw.