Dzień 13 – Rabka-Zdrój


Dzień 13 – Rabka-Zdrój

Rabkoland
Fot. kasai.eu

Skansen Taboru Kolejowego
Fot. podroze.onet.pl

Muzeum im. Władysława Orkana
Fot. polskiekrajobrazy.pl

Park Zdrojowy w Rabce-Zdrój
Fot. turysta.org

Rabka-Zdrój to kolejna, obok Krynicy-Zdrój miejscowość uzdrowiskowa. Słynie przede wszystkim z leczniczych wód solankowych, które wykorzystywane są w różnego rodzaju kuracjach. Na terenie miasta znajduje się wiele uzdrowisk oferujących ogromny wybór zabiegów. Ponieważ Rabka specjalizuje się przede wszystkim w kuracji chorób dziecięcych, nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”.

Centralnym miejscem na mapie miasta jest Park Zdrojowy, idealnie nadający się na spacery o każdej porze roku. Znajdują się tam zabytkowe cmentarze wojenne, pomnik papieża Jana Pawła II, ścieżka zdrowia, tężnia solankowa oraz wiele atrakcji dla dzieci. Nieopodal funkcjonuje etnograficzne Muzeum im. Władysława Orkana, które mieści się w drewnianym, zabytkowym kościele. Kawałek dalej Muzeum Górali i Zbójników doskonale przedstawia jak wyglądało ich życie codziennie. Dwa kilometry dalej, w Chabówce, znajduje się równie ciekawy Skansen Taboru Kolejowego. Jego wystawę stanowią głównie parowozy, lokomotywy spalinowe, elektrowozy i drezyny. W sezonie skansen oferuje nam przejażdżkę pociągiem w stylu retro.

Rabka-Zdrój to doskonała baza wypadowa do wypraw w góry. Położona u podnóża Beskidu Wyspowego i Gorców daje możliwość dotarcia na najwyższe szczyty różnych pasm górskich. Liczne szlaki piesze i rowerowe docenią więc zarówno turyści krótkodystansowi oraz tacy, którzy lubią podejmować różnego rodzaju wyzwania. Szczegółowe opisy tras znajdziecie na: http://it.rabka.pl/index.php/szlaki-turystyczne

Kolejne miejsce, które przyciąga wielu zwiedzających to park rodzinnej rozrywki Rabkoland. Znajdziecie tam wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Liczne karuzele i strefy tematyczne gwarantują mnóstwo wspaniałej zabawy. Na terenie parku znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu, gdzie dzieci mogą przyznawać oznaczenie o takiej samej nazwie dorosłym.