Dzień 1 -Pieniny edukacyjnie


Dzień 1 -Pieniny edukacyjnie

Zamek w Czorsztynie
Fot. Fundacja Zalew Czorsztyński

Zamek w Niedzicy
Fot. www.atrakcje.info.pl

Spływ Dunajcem
Fot. www.podroze.onet.pl

Zapora nad Jeziorem Czorsztyńskim 
Fot. Cortez13Pixabay

Pieniński Park Narodowy, jako jeden z niewielu w Polsce, oferuje nam zarówno szlaki turystyczne lądowe, jak i wodne. Przyroda i malownicze trasy tego rezerwatu zachwycają niezależnie od pory roku, co sprawia, że jest to idealne miejsce na górskie spacery. Dodatkową zaletą tego miejsca jest fakt, że Pieniny nie są aż tak uczęszczanym i popularnym wśród turystów pasmem górskim, a co za tym idzie, nie aż tak zatłoczonym.

Możliwość zobaczenia pięknych, skalistych szczytów z ciekawej perspektywy daje nam spływ Dunajcem. Rzekę możemy przemierzyć kajakiem, pontonem lub tratwą flisacką. Polecamy ostatnią opcję, ze względu na jej walor edukacyjny – miejscowi górale sterujący tratwą ,opowiedzą nam wiele ciekawych opowieści o tradycji i historii regionu. Spływy organizowane są od kwietnia do końca października i trwają od 2 do 3 godzin. Samochód proponujemy zostawić w Szczawnicy – miejscowości w której zakończymy spływ i skąd będziemy kontynuować zwiedzanie. Następnie przejeżdżamy autokarem do Sromowców Wyżnych, gdzie rozpoczyna się spływ.

Ze Szczawnicy już tylko rzut kamieniem nad Jezioro Czorsztyńskie nad wodami którego wznoszą się dwa piękne zamki. Pierwszy z nich to średniowieczny zamek Dunajec w Niedzicy, łączący w sobie styl gotycki i renesansowy. W środku znajdują się komnaty z licznymi ekspozycjami historycznymi. Z drugiego, oddzielonego taflą jeziora, zamku w Czorsztynie, pozostały już tylko ruiny, niemniej jednak jest równie ciekawy. Budowle te pełniły niegdyś funkcje strażnicy na przebiegającej tu granicy polsko-węgierskiej. Z murów rozpościera się piękny widok na zalew, okolicę i panoramę Tatr.

Po jeziorze kursują dwa statki spacerowe – „Biała Dama” i „Harnaś”. Rejs widokowy wśród malowniczego krajobrazu Gorców i Pienin będzie niewątpliwą atrakcją dla zwolenników takiej formy wypoczynku. Wzdłuż jeziora rozciągają się plaże oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Kilkaset metrów od zamku niedzickiego biegnie wysoka na 56 metrów, dostępna dla turystów zapora, dzięki której powstał zbiornik. Na 400 metrowym deptaku widnieje oryginalny obraz 3D.

Będąc w okolicy warto zwiedzić także znajdujący się po słowackiej stronie Czerwony Klasztor. Zobaczymy tam między innymi kaplicę, ruiny dawnych cel zakonników i zegary słoneczne. Obiekt zwiedzamy z mapką, dostępną także w języku polskim, którą dostaniemy na wejściu. Widok Trzech Kron z dziedzińca klasztoru zapiera dech w piersiach.