Dzień 8 – Zakopane


Dzień 8 – Zakopane

Snowlandia
Fot. krakow.eska.pl

Krupówki
Fot. regiontatry.pl

Skocznia narciarska Wielka Krokiew
Fot. zakopanenaszczycie.pl

Widok z Gubałówki
Fot. zakopanenaszczycie.pl

Zakopane niewątpliwie zasługuje na miano górskiej stolicy Polski. Miejscowość z roku na rok przyciągająca coraz więcej turystów i fanów górskich wędrówek z różnych zakątków świata. Niezależnie od pory roku zawsze można tu aktywnie wypocząć jednak jeśli pogoda, kondycja lub czas nie pozwalają na wycieczki w góry warto chociażby zwiedzić równie ciekawe miasto. Poza szczytami Tatr, góralskiego klimatu nadaje architektura – piękne drewniane wille i zabudowa w iście zakopiańskim stylu to wizytówka tego rejonu. Centrum miasta stanowi jedna z najsłynniejszych ulic Polski – Krupówki. Pełno tam klimatycznych karczm i restauracji, stoisk z góralskimi serami, sklepów i klubów.

Zwiedzanie proponujemy zacząć od Willi Koliba, w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Jest to pierwszy i najstarszy budynek wzniesiony w stylu zakopiańskim. Nieopodal znajduje się kolejne, równie ciekawe Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego poświęcone przyrodzie Tatr oraz folklorowi górali podhalańskich. Interesującą atrakcją będzie także wizyta w Papugarni Egzotyczne Zakopane lub w Wystawie Figur Woskowych EXPO.

Zakopane jest wyjątkowo popularne przede wszystkim wśród fanów skoków narciarskich. To tutaj na Wielkiej Krokwi co roku odbywają się zawody Pucharu Świata. Na skocznię można wyjechać wyciągiem i zobaczyć dokładnie to, co przed startem widzą zawodnicy oraz podziwiać piękną panoramę miasta. Jeśli podróżujemy w okresie zimowym, warto zajrzeć do wybudowanej u podnóża skoczni istnej krainy lodu. Snowlandia to niesamowite miejsce, gdzie wszystko zrobione jest ze śniegu. Największy na świecie śnieżny labirynt z wielkim zamkiem, torem saneczkowym i mini zoo to miejsce, które oczaruje każdego.

Dobrym przedsmakiem wycieczki w góry będzie wyjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę (1120 m n.p.m.). Na górze czekać na nas będzie fantastyczny widok na całe Tatry i wiele innych atrakcji takich jak tor saneczkowy, park linowy a nawet plaża! Latem oczywiście. Możliwość spojrzenia na panoramę Tatr z nieco innej perspektywy da nam również Kolejka Linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).

Zwolennikom adrenaliny i niekonwencjonalnych metod zwiedzania Zakopane oferuje możliwość wypożyczenia quadów, skuterów śnieżnych oraz rowerów.