Dzień 11 – Oświęcim


Dzień 11 – Oświęcim

Rynek w Oświęcimiu
Fot. secundum.pl

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Fot. polska niezywkla.pl

Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
Fot. wikipedia.pl

Muzeum Auschwitz Birkenau 
Fot. zabytek.pl

Wycieczka do Oświęcimia to kolejny punkt na naszej liście. Pomimo, że znajduje się od nas dosyć daleko, jest tam miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić chociaż raz. Mowa o znanym na cały świat, utworzonym przez hitlerowców w 1940 roku obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po wojnie powstało tam wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO państwowe Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, które rocznie odwiedzają miliony turystów i pielgrzymów z całego świata. To właśnie dlatego Oświęcim nazywany jest Miastem Pokoju – tutaj organizowane są liczne pochody i inicjatywy nawołujące do pojednania i tolerancji.

Obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce zagłady około 1,5 miliona osób z 28 krajów, w większości Żydów, Polaków i Romów. Na jego terenie znajdują się pozostałości świadczące o mającym tam miejsce ludobójstwie m.in. komory gazowe, krematoria, masowe groby i bloki więźniarskie. Obóz dzieli się na dwie części – Auschwitz I w Oświęcimiu i Auschwitz II Birkenau w Brzezince.

Jak zwiedzać to tylko w towarzystwie przewodnika, który szczegółowo opowie nam o historii poszczególnych wydarzeń, budynków i miejsc. Zwiedzanie na własną rękę może nie oddać całkowicie charakteru tego miejsca.

Sam Oświęcim to miasto o ponad 800-letniej historii. Jeden z najstarszych polskich grodów kasztelańskich, był niegdyś bardzo istotnym miejscem na mapie Polski. Pozostałością z czasów książęcych jest średniowieczna warownia z gotycką wieżą obronną – Zamek Książąt Oświęcimskich, w którym dziś mieści się Muzeum Zamek, gdzie można podziwiać ekspozycje związane z historią miasta.

Warto zobaczyć znajdującą się nieopodal zamku, zachowaną do dziś Synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz Muzeum Żydowskie, w którym obejrzeć można interaktywną wystawę poświęconą historii i kulturze oświęcimskich Żydów.

Na terenie starego miasta znajdują się wspaniałe budowle takie jak gotycki Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i należący do salezjanów Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Rynek Główny okalają malownicze kamieniczki i restauracje. Na pobliskim placu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Idealnym miejscem na spacer będą zielone planty nad rzeką Sołą.

Co roku w czerwcu, w Oświęcimiu odbywa się Life Festival – wydarzenie muzyczne światowego formatu, które swoim pokojowym przesłaniem przyciąga ludzi z całego świata. Głównym założeniem festiwalu jest walka z rasizmem i antysemityzmem.