Dzień 3 – Krynica i Muszyna


Dzień 3 – Krynica i Muszyna

Stary Dom Zdrojowy
Fot. beskidsadecki.eu

Muzeum Nikifora Krynickiego
Fot. garnek.pl

Ogrody Sensoryczne w Muszynie
Fot. polskapogodzinach.pl

Ogrody Biblijne w Muszynie
Fot. muszyna.pl

Krynica-Zdrój oraz Muszyna to niezwykle urokliwe górskie uzdrowiska, położone w Beskidzie Sądeckim. Doskonały klimat oraz bijące z głębi ziemi wody mineralne stanowią bogactwo tego regionu. Dzięki nowoczesnej bazie sanatoryjno-uzdrowiskowej, pijalniom wód oraz ośrodkom SPA, możemy tam nie tylko wypocząć ale również zregenerować swój organizm.

Poza miejscami odnowy biologicznej, Krynicę cechuje także ciekawa architektura oraz liczne szlaki turystyczne. Jeden z nich prowadzi na Górę Parkową (742 m n.p.m.) u podnóża której znajduje się główny deptak. Na szczyt możemy wejść pieszo lub wyjechać koleją linowo-terenową. Na górze natkniemy się na wiele ścieżek spacerowych, uroczych altanek, stawów oraz atrakcji dla dzieci. Rozciąga się stamtąd piękny widok na pobliskie góry oraz centrum miasta.

Krynica zachwyca także swoją wspaniałą architekturą. Stylowe wille, cerkwie i inne drewniane konstrukcje stoją wzdłuż Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej. Wzdłuż głównego deptaka, nazywanego także Bulwarami Dietla, ciągną się sklepy, restauracje, hotele oraz pijalnie wód. Najsłynniejszą z nich jest Pijalna Główna, gdzie serwuje się wiele rodzajów wód mineralnych oraz gdzie organizowane są przeróżne, zarówno komercyjne jak i kulturalne wydarzenia. Zaraz obok stoi piękny, neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy a kilometr dalej, gmach Nowego Domu Zdrojowego gdzie latem miejscowi artyści prezentują swoje dzieła. Przy deptaku mieszczą się dwa ciekawe muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Nikifora Krynickiego, gdzie podziwiać możemy 77 najlepszych obrazów artysty. Kolejne, Muzeum Zabawek to zbiór ponad 300 historycznych zabawek, liczących sobie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat.

Wyjeżdżając z Krynicy w stronę Muszyny (15 minut samochodem) możemy zahaczyć o Krynicki Park Linowy lub pojechać nieco okrężną drogą przez Tylicz, gdzie znajduje się Farma LaMa – miejsce pełne atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Możemy tam na własne oczy podziwiać zwierzęta hodowlane, przejechać się na koniu lub wziąć udział w jednym z organizowanych warsztatów. Po drodze warto zatrzymać się również w Powróżniku, gdzie znajduje się zabytkowa, drewniana cerkiew pw. św. Jakuba Apostoła.

Muszyna słynie z licznych ogrodów i parków zdrojowych, przystosowanych nie tylko do wypoczynku ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Ogrody sensoryczne to miejsce, które po kolei ukoi wszystkie nasze zmysły. W Ogrodach Biblijnych miniaturowe krajobrazy, architektura i rzeźby przedstawiają najciekawsze fragmenty z Pisma Świętego. Park Zdrojowy Zapopradzie oraz Baszta to idealne miejsca na rodzinny odpoczynek. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu warto wybrać się na Polanę nad Wierchomlą (spacer zajmie około 4 godziny), skąd rozciąga się niesamowity widok na malowniczy krajobraz.