Dzień 2 – Pieniny rekreacyjnie


Dzień 2 – Pieniny rekreacyjnie

Wąwóz Homole
Fot. beskidsadecki.eu

Przełom Dunajca 
Fot. sprezyna.org

Widok ze szczytu Sokolicy
Fot. Łukasz Mandecki

Wodospad Zaskalnik
Fot. beskidsadecki.eu

Pieniny co prawda nie należą do najwyższych gór, niech nie zmyli Was jednak ich niepozorny wygląd. Miejscami strome i wymagające szlaki potrafią dostarczyć wielu intensywnych wrażeń. Tym razem przygotowaliśmy coś dla osób ceniących sobie aktywną formę wypoczynku.

Rafting i Canoeing Dunajcem to niewątpliwie największa atrakcja tego regionu. Najpiękniejsza rzeka południowej Polski charakteryzuje się porywistym nurtem z licznymi falami, tak więc na pewno nie będziemy się nudzić. Na trasie napotkamy także wiele ostrych zakrętów, w tym najsłynniejszy Pieniński Przełom Dunajca, gdzie skalne ściany sięgają 300 metrów. Rzekę możemy pokonać 6-cio lub 8-mio osobowym pontonem pod okiem instruktora lub samodzielnie, kajakiem. Spływy organizowane są od początku kwietnia do końca października i trwają około dwóch godzin. Doświadczenie to dostarcza zdecydowanie więcej emocji niż spływ tratwą i na długo zapada w pamięć.

Pieniny oferują również wiele szlaków turystycznych i rowerowych, z których rozciąga się niesamowity widok na Dunajec i pobliskie góry. Spacer wapiennymi szczytami oraz słynnym Wąwozem Homole na pewno przypadnie do gustu miłośnikom czarujących krajobrazów. Po drodze zaobserwować można wiele ciekawych gatunków roślin i niewielkie wodospady w tym najpiękniejszy, wysoki na 5 metrów, Wodospad Zaskalnik. Poniżej opisaliśmy dwa przykładowe warianty wycieczek, czas przejścia każdego z nich wynosi około 4 godzin.

I wariant: Przejście niebieskim szlakiem ze Szczawnicy przez przeprawę promową Nowy Przewóz – Sokolica – Czertezik – Czerteż – Bajków Groń – Zamkowa Góra – Ostry Wierch – Siodło – Trzy Korony. Powrót możliwy krótszą trasą przez Przełęcz Szopka

II wariant: Jaworki – Wąwóz Homole – zielonym szlakiem na Wysoką (1050 m n.p.m.) – niebieskim szlakiem do Schroniska pod Durbaszką – Jaworki.