Dzień 7 – Kopalnia soli


Dzień 7 – Kopalnia soli

Podziemna kaplica Kopalni Bochnia
Fot. mojamalopolska.pl

Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce
Fot. wikipedia.pl

Bazylikę pw. Św. Mikołaja w Bochni
Fot. bochnia.fotopolska.eu

Zamek w Wiśniczu
Fot. zabytki.powiatbochenski.pl

Co łączy Bochnię i Wieliczkę? W każdej z tych miejscowości od wieków istnieją kopalnie soli, zachwycające turystów z całego świata. Podziemne miasta swój baśniowy klimat zawdzięczają wykutym z soli licznym korytarzom, kaplicom, rzeźbom oraz malowniczym jeziorom solankowym. Poza zwiedzaniem, można tu także spędzić noc w podziemnym hotelu lub wziąć udział w jednej z organizowanych imprez okolicznościowych. W obu kopalniach utworzone zostały uzdrowiska, gdzie wykorzystywany jest leczniczy mikroklimat solnych komór. Zarówno Bochnia jak i Wieliczka oddalone są od Słopnic o około 50 km, jeśli jednak planujecie zwiedzić oba miejsca za jednym razem, należy doliczyć około 30 minut przejazdu pomiędzy nimi.

Istnieją trzy trasy zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce – turystyczna, górnicza oraz pielgrzymkowa. Każda z nich ma nieco inny charakter, aby wybrać najbardziej odpowiednią należy zapoznać się z opisami zamieszczonymi na stronie internetowej kopalni. Będąc pod ziemią warto zajrzeć do Muzeum Żup Krakowskich (wejście wliczone w cenę biletu), gdzie przedstawiono historię kopalni oraz wiele ciekawych eksponatów. Na powierzchni natomiast, znajduje się średniowieczny, odnowiony Zamek Żupny który skrywa wiele interesujących wystaw.

Kopalnia soli w Bochni, podobnie jak jej młodsza siostra w Wieliczce, oferuje nam trzy trasy zwiedzania, które różnią się od siebie stopniem trudności. Do wyboru mamy trasę podstawową z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, trasę historyczną oraz przyrodniczą. Pod ziemią znajduje się także Komora Ważyn, która ze względu na swoje lecznicze właściwości jest idealnym miejscem dla alergików.

Będąc w Bochni warto zajrzeć do Muzeum motyli Arthopoda, gdzie znajduje się największa w Polsce wystawa (ponad 5000 okazów) poświęcona różnym owadom oraz obejrzeć zabytkową, powstałą w latach 1440-1445, gotycką Bazylikę pw. Św. Mikołaja.

W drodze powrotnej można zahaczyć o Wiśnicz, gdzie w XIV wieku na wzgórzu wybudowano piękny zamek w stylu gotyckim, który następnie przebudowano na styl renesansowy i barokowy. Cztery wieże, dziedziniec, długie korytarze, kaplica oraz grobowiec sprawiają że jest to miejsce w którym zdecydowanie można poczuć klimat dawnych czasów. W zamku znajduje się także Muzeum Ziemi Wiśnickiej. W cenie zwiedzania mamy przewodnika, który opowie nam o historii zamku.