Dzień 4 – Kraków edukacyjnie


Dzień 4 – Krk edukacyjnie

Kościół Mariacki
Fot. wikipedia.pl

Rynek Główny
Fot. bissole.pl

Zamek Królewski na Wawelu
Fot. krakow.onet.pl

Smok Wawelski
Fot. twitter.comlamanekrakow_pl

Miasto Kraków, nazywane również stolicą Małopolski to swoiste centrum życia kulturalnego i naukowego, przyciągające rzesze turystów, pielgrzymów i studentów z całego świata. Dawna siedziba królów zachwyca swoją historią, architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem. Zwiedzanie proponujemy zacząć od serca miasta czyli Rynku Głównego. Jest to jeden z największych średniowiecznych placów Europy, na którym zawsze coś się dzieje – pełno tu restauracji, kawiarni i zapierających dech w piersiach budynków. Najwspanialszą budowlą znajdującą się na rynku jest bez wątpienia Kościół Mariacki ze sławnym, gotyckim ołtarzem Wita Stwosza wewnątrz. Ponadto w bazylice możemy podziwiać piękne witraże, rzeźby, malowidła i oczywiście usłyszeć grany co godzinę z Wieży Mariackiej, słynny hejnał. Kolejny obiekt, który podczas pobytu na rynku od razu rzuci nam się w oczy to Sukiennice. Niegdyś średniowieczna hala targowa, dzisiaj pełni funkcję ogromnego pasażu z absurdalnie drogimi pamiątkami. Na dachu znajduje się kawiarnia z tarasem, z którego rozciąga się niesamowity widok na rynek, a pod ziemią, trasa turystyczna Podziemia Rynku. Z tego miejsca możemy udać się na jedną z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych ulic Krakowa – Floriańską, która zaprowadzi nas do bramy noszącej taką samą nazwę. Powstała w XIII wieku Brama Floriańska razem z Barbakanem stanowiła kiedyś część murów obronnych miasta.

Niewątpliwą atrakcją a zarazem cenną lekcją historii dla najmłodszych będzie wizyta w Historyland – interaktywnym muzeum historii Polski gdzie popularne zbytki i bitwy odtworzono z ponad miliona klocków Lego.

Nad Starym Miastem dumnie wznoszą się wieże Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krakowa. W podziemiach katedry usytuowane są groby pierwszych królów Polski, biskupów krakowskich oraz najbardziej zasłużonych dla ojczyzny Polaków, natomiast w Zamku Królewskim zwiedzić możemy Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Doskonałym zwieńczeniem wyprawy na Wawel, szczególnie dla rodzin z dziećmi, będzie wizyta w Smoczej Jamie oraz ziejący ogniem pomnik Smoka Wawelskiego.

Kolejnym godnym uwagi miejscem w Krakowie jest dzielnica Kazimierz. Niegdyś było to odrębne miasto, dzisiaj to miejsce zderzenia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Zbytki jakie możemy tam zobaczyć to przede wszystkim kościoły i synagogi. Co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się tam Festiwal Kultury Żydowskiej. Zwieńczeniem wycieczki będzie postój na kultowe zapiekanki w „okrąglaku”.

Wymienione wyżej miejsca i zabytki to tylko kropla w morzu tego co oferuje nam miasto Kraków. Wybraliśmy te najpopularniejsze i położone najbliżej siebie, tak aby można było je zobaczyć bez potrzeby przemieszczania się innym środkiem transportu niż nasze nogi. Jeśli nie chcemy zwiedzać Krakowa na własną rękę, istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który opowie nam co nieco o historii miasta oraz szczegółowo zaplanuje każdy detal wycieczki.